Kargolama, İade ve Zarar Görmüş Ürün

1. Paketinizin Kargolanması

Siparişleriniz bir yada üç iş günü içerinde hazırlanır. Nakliye seçeneklerinden Sürat Kargo ve Sürat Kargo Kapıda Ödeme seçebilirsiniz. Sürat Kargo Seçmeniz durumunda 1 ila 3 iş gününde (Yoğunluğa Göre) siparişleriniz Kargo Merkezine verilir. Sipariş kargolamalarında Şirketimiz BuharEvi gün olarak farklılık gösterebilir. Bu nedenle saklı tutulabilir.

Depo stoklarımızda bulunmayan ürünler yaklaşık 1-2 haftada teslim edilir. (Teslim süresi, ürünün fabrika stoklarında hazır olan ve ithalat iznine tabi olmayan ürünler için geçerlidir.)

Lütfen ürününüzü teslim alırken, ürün ambalajını açınız ve içeriğinin tam ve hasarsız olduğundan emin olunuz. . Dökülen ve kırılan malzemelerde hemen Tespit Tutanağı tutarak Şirketimize bildiriniz.

Cam malzemelerin kargo ile sevkiyatında oluşabilecek hasardan firmamız sorumlu değildir. Firmamız tarafından yapılan uyarıya rağmen, kargo teslimatı istenirse iade kabul edilmez.

Lütfen sorularınızı iletisim@buharevi.net mail adresimize veya 0850 888 2 385 numaralı telefonumuza bildirirseniz seviniriz.

2. İade Şartları

Firmamızdan satın aldığınız ürünleri, orijinal ambalajında ve hasarsız olmak koşuluyla 7 gün içerisinde iade edebilirsiniz. 

Orijinal ambalajı açılmış, hasar görmüş ve tekrar satılabilirlik özelliğini yitirmiş ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

İade edilmek istenen ürünlerin faturası veya kasa fişi ile birlikte kargoya verilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde İade süreniz fatura elimize ulaştıktan sonra başlamaktadır.

İade başvurunuz, kargonuz elimize geçtiği gün içerisinde işleme alınır, bunu takiben 1-7 iş günü içerisinde tarafımıza bildireceğiniz Banka Hesabınıza veyahut Kredi Kartınıza ürün bedeliniz iade edilecektir. Ürün ücretinin iade masrafları (banka havale, banka eft vs.) müşteriden kesilecektir.


NOT : Cayma hakkı kullanılarak iade edilen ürünlerin kargo masrafı müşteriye aittir. 

3. Kırılan ve Zarar Görmüş Ürünler

Lütfen dikkat ediniz!

Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri, teslim aldığınız firma yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz. Eğer üründe herhangi bir zarar olduğunu düşünüyorsanız kargo firmasına tutanak tutturularak ürünü teslim almayınız. 
Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiği kabul edilmektedir. 
Ürün hasarlı ise: Hazırlamış olduğunuz tutanağı en kısa zamanda 0 850 888 2 385 numaralı telefona bilgi verilmesi ve durumu tutanak resmi ile iletisim@buharevi.net mail adresine bildiriniz. 
Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz takdirde paketinizle ilgili çalışmalara başlayarak, en kısa zamanda teslimatın tekrarlanmasını sağlayacağız. Aksi taktirde Hasar Tespit Tutanağı olmaması durumda bu olay ile ilgili Firmamız Sorumlu tutulamaz ve öngörülen sipariş Teslimatı tekrardan gerçekleşemez.

İade olarak gönderilecek Kargo ve Müşteri Numarası :

Sürat Kargo - BuharEvi ( 1044833260 )